Brezilya’da Tek Başına Yağmur Ormanı Oluşturan Antonio Vicente ile Tanışın!


Dikili Ormanı Var: Brezilya'da Tek Başına Yağmur Ormanı Oluşturan Antonio Vicente ile Tanışın!
Dikili Ormanı Var: Brezilya'da Tek Başına Yağmur Ormanı Oluşturan Antonio Vicente ile Tanışın!

 

Brezilyalı Antonio Vicente, Sao Paulo’da bir arsa alıp koca bir ormana çevirmek istediğinde, herkes ona delirdiğini söylüyordu.Yıl 1973’tü. Ormanlar, sanayileşme ve kârın önünde bir engel olarak görülüyordu.Dönemin askeri rejimi, varlıklı toprak sahiplerine modern çiftçilik tekniklerine yatırım yapmaları için yüklü miktarda yardım sağlıyordu. Böylece generaller ülkede tarımı ilerletmeyi amaçlıyordu.Gelin hikâyeye kaldığı yerden hep birlikte devam edelim…

Vicente ise, hayvancılıktaki artış, ormanların yol oluşu, hızlı kentleşme ve nüfusun büyümesi sonucu, su kaynaklarının git gide azalması ve ormanların yok olması karşısında büyük bir endişe duyuyordu.

s-7b40d965783de681f9badad64a17fb3a9b57da

14 çocuklu kalabalık bir ailenin üyesi olan Vicente, babasının çalıştığı çiftlikte büyüdü. Babasının toprak sahiplerinden emirleri doğrultusunda, kömür üretimi ve sığırları otlatacak alan açılması adına ağaçların nasıl yok edildiğine tanık oldu.

Sonunda çiftlikteki su kaynakları kurudu ve bir daha da geri gelmedi…

s-0f675bece795b3a474a40216a5b5cde538892f

Vicente ise otlatma için yerle bir edilmiş 31 hektarlık küçük bir arsada birkaç eşek ve küçük bir ekiple çalışmalarına başladı.

Hayal kuran insanları eleştirmek çok kolaydır. Çiftçi ve mandıracı komşuları da bu geleneğe uydu…

s-0c879edc05bb132512f7238eab2d9c1711612b

Komşuları Vicente’ye, “Salak mısın? Ağaç dikmek toprağı boşa harcamak demek. Gelirin olmayacak, ineklere ve ekinlere yerin kalmayacak”, eleştirilerinde bulundu. Ancak Vicente’nin başta bir hafta sonu eğlencesi gibi başladığı ağaç ekimleri, giderek onun vazgeçemediği bir hayat tarzına hâline geldi.

s-d765833faee9db352c5f254c902bb8e853568d

Vicente’nin 40 yıllık emekleri ise karşılığını buldu. Serra da Mantiqueira ormanındaki arsada büyüyen 50 bin ağaç, gezegenimizin ciğeri oldu! Vicente artık 84 yaşında bir adam. “Ailemin kim olduğunu sorarsanız, ‘tam da buradalar’ derim. Tohumdan büyüttüğüm her bir ağaç, ailem” diyor büyük bir sevgiyle.Brezilya’da dünyanın en büyük tropikal ormanları olan Amazon’da ormansızlaşma yıllarca düşüşteyken, yok olan orman sayısında yeniden artış başladı. Vicente ise ülkedeki bu kötü gidişe âdeta meydan okuyor.

Ağustos 2015 ile Temmuz 2016 arasında 8 bin hektarlık yağmur ormanı yok oldu. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’ne (INPE) göre bu, 2008 yılından bu yana görülen en büyük orman kaybı durumunda maalesef. Bir önceki yıldan ise %29 daha fazla.

s-405a3d6e7741babfe01086671d9eb258a7c174

Ormansızlaşmadaki artışın önemli sebeplerinden biri, yasa dışı ormansızlaştırmayla suçlanan toprak sahiplerine 2012 yılında çıkarılan af. Greenpeace’in Amazon ormanları sorumlusu Cristiane Mazzetti, affın insanlarda “dokunulmazlık” duygusu yarattığına dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz yıllarda yolsuzluk soruşturmaları ile ekonomik ve siyasî krizlerle sarsılan Brezilya’da, ormanların korunması için ayrılan bütçe de bu krizlere paralel olarak kısıtlandı.

s-b1e0fea64b5b6ffb261f60386b55aa9610e105

Vicente’nin büyüdüğü Sao Paulo, Brezilya’da orman kayıplarının en çok yaşandığı bölgelerden biri konumunda. Güney Amerika’nın en büyük ekonomisine sahip olan Sao Paulo eyaletinde endüstri ve tarımın bu ekonomik faaliyetlere katkısı bir hayli fazla. Haliyle bu durum da orman alanlarının kaybedilmesinin önünü açıyor.Mantiqueira’ya armağan ettiği orman projesinden Vicente şöyle bahsediyor:

“Ben bunu para için yapmadım. Burayı yarattım çünkü burada ne varsa ileride herkese kalsın istedim. Artık insanlar bana deli demiyor.”

Bu İçeriğe Tepkini Göster!

Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Yapma Ya! Yapma Ya!
0
Yapma Ya!
Meraklı Meraklı
0
Meraklı
LoL LoL
0
LoL
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
OMG OMG
0
OMG
İşte Bu! İşte Bu!
0
İşte Bu!
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Brezilya’da Tek Başına Yağmur Ormanı Oluşturan Antonio Vicente ile Tanışın!

Giriş Yap

Ailemize sende katıl!
Kayıt Ol

reset password

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Hesabım var!
Giriş Yap
Paylaşacağın İçerik Türünü Seç
Kişilik Testi
Sorular oluşturarak cevapların ne olacağını belirle
Şıklı Sorular
Doğru ve yanlış seçenekli şıkları ile kendini test et
Anket
Kullanıcıların görüşlerini bildirebilmesi için mükemmel bir seçenek
Makale
Görsellerle birleştirilmiş metin türü
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Sıralamalı Liste
Sıralamalı Liste
(Beta)
Özel içeriklerle işlemek için kendi resimlerinizi yükleyin(BETA)
Video
Youtube-Vimeo-Vine içerikleri ekleme plartformu
Ses Dosyası
Soundcloud ve Mixcloud ekleyebilirsiniz
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif (hareketli resim)
GIF format