Girişimciliğin Kralı Elon Musk’ı Derinden Etkilemiş 13 Çok İyi Kitap


Girişimciliğin Kralı Elon Musk’ı Derinden Etkilemiş 13 Çok İyi Kitap
Girişimciliğin Kralı Elon Musk’ı Derinden Etkilemiş 13 Çok İyi Kitap

Kimisi onu çağımızın en büyük beyinlerinden biri olarak görüyor, kimi gezegenin müstakbel kurtarıcısı, kimi ise fazlasıyla şişirilmiş bir balon. Elon Musk’ın son derece cesur bir girişimci olduğu ise yadsınamaz bir gerçek. Üstelik de hayallerini dünyaya sığdıramayıp uzaya yönlendiren cinsten. Bu galeride sizlere, küçük yaşlarından itibaren en çok hangi kitapların etkisi altında kaldığını, vizyonunun hangi yazarlarca şekillendiğini listeledik.

1. Yüzüklerin Efendisi – J.R.R. Tolkien

s-bf12a56dfa7df37ebeda5351d8cdee866e1b0b

“İnsanlar ikiye ayrılır” derler; “Yüzüklerin Efendisi’ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar”. Yüzüklerin Efendisi yirminci yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantezi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. Musk, sessiz, zeki ve tuhaf bir çocuk olmasından kaynaklı, arkadaş ortamında biraz yalnız ve dışlanmış bir çocukluk geçirmiş. Bu esnada bol bol okumaya vakit bulduğu kurgu ve fantezi romanlar ise, geleceğe dair vizyonunu geliştirmesinde büyük rol oynamış. Musk şöyle diyor: “Okuduğum kitapların baş kahramanlarının daima dünyayı kurtarmakla ilgili bir takıntısı vardı.”

2. Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

s-34f2de407bdfe2dac49c1d8dd0be252fd47be3

Dünyanın tüm dillerine çevrilmiş bir başyapıt olan Otostopçunun Galaksi Rehberi, BBC’de radyo oyunu olarak yayınlanışının hemen ardından büyük bir okur kitlesine ulaştı ve popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geldi. Musk, 12 – 15 yaşları arasında ciddi bir varoluşsal bunalıma girdiğini, bu esnada Nietzsche’den Schopenhauer’a pek çok büyük filozofun eserlerinde hayatın anlamını arayıp eli boş çıktığını söylemiş. Aradığı bazı cevapları bu kült kitapta bulan Musk, başka bir önemli şeyi daha bu sayede keşfetmiş: “Soruyu doğru şekilde kurgulayarak sormayı öğrendiğinizde, cevabı bulmak çok daha kolay oluyor.”

3. Benjamin Franklin – Walter Isaacson

Benjamin Franklin - Walter IsaacsonBenjamin Franklin - Walter Isaacsons-91fd36447445426d65a68bec8611e6ee10855f

ABD’nin gelmiş geçmiş en önemli yayıncılarından, bilim insanlarından, mucitlerinden, siyasetçilerinden ve diplomatlarından biri olan Benjamin Franklin paratoneri, bifokal gözlük camını, temiz yanışlı sobayı icat etmiş, kendi adını taşıyan bir yazı fontu geliştirmişti. ABD’nin posta zincirini oluşturmuştu. Franklin için Musk şöyle diyor: “O benim kahramanlarımdan biri. Hayata sıfırdan başlamış, evden kaçmış bir çocuktu. Franklin kesinlikle büyük bir girişimciydi.”

4. Einstein, Yaşamı ve Evreni – Walter Isaacson

s-f5836a63e998adc765241128d87d09f6b8e32b

Einstein’ın zihni nasıl işliyordu?  Onu dâhi kılan olgular nelerdi?  Dahiliğinin özel yaşamına etkileri var mıydı?  Tanrı kavramına yaklaşımı nasıldı?  Einstein’ın bilimsel düş gücünde karakterinin isyankar doğasının da bir payı var mıydı?..Bu sorulara yanıt arayan bir kitabın da Musk gibi birinin ilgisini çekmemesi garip olurdu asıl.

5. Structures: Or Why Things Don’t Fall Down – J.E. Gordon

s-fba60b8ff15310ad2ba4e48fa8729baaa9e054

Bu kitabın Türkçe baskısı bulunmasa da, hala okullarda ve üniversitelerde yaygın olarak başvurulan bir kaynaktır. Musk SpaceX’i kurmaya karar verdiğinde, öncelikle roket bilimini öğrenip anlamaya çalıştığını, İngiliz malzeme bilimcisi Gordon’un bu kitabının ise kendine malzemenin temelleri konusunda çok faydası dokunduğunu belirtiyor.

6. Ignition!: An Informal History of Liquid Rocket Propellants – John D. Clark

s-68b4e5126eb8ecf29d9c2a9ace4d6f98c6d12f

Roket biliminin biraz daha ilk yıllarında yayınlanmış, sıvı roket yakıtlarının tarihçesi ve kullanımı hakkındaki bu kitabın da Türkçe çevirisi olmadığı gibi, bulması da artık pek kolay değil. “Roket işleriyle alakalı bir kitap buldum ve üstelik de hayli eğlenceliydi” diye tarif etmiş Musk bu eseri. 1960 – 1970 civarlarında roket bilimi ve roket yakıtları konusunda çalışmalar yürüten kimyacı Clark, kendisini roketler hakkında hayli heyecanlandıran ne varsa, aynen bu heyecanı ile kitaba yansıtmış.

7. Sıfırdan Bire: Startuplar Üzerine Notlar ya da Geleceği İnşa Etmenin Yolları -Peter Thiel

s-adfd4e722c09817a13ce1c0e18672f2de956a6

PayPal’ın kurucu ortaklarından ve Facebook’un yatırımcılarından biri olan girişimci Peter Thiel’a ait bu kitap, zaten ismini çokça duyduğumuz hemen hemen her girişimcinin başucu eserlerinden biridir.Musk eski rakibi Thiel’ın bu kitapta ortaya koyduğu fikir ve yöntemlerden, girişimciliğin felsefesi hakkında epey şey öğrendiğini belirtiyor.

8. Howard Hughes: His Life and Madness – Donald L. Barlett & James B. Steele

s-8b10dc7b112e25c7e9dc460c31189352a18d93

Son derece egzantrik, bir o kadar da deli bir yönetmen, aynı zamanda uçak teknolojisi tutkunu olan Hughes’un bu biyografisi, kendisiyle pek çok ortak tutkusu olan Musk’ın da fazlasıyla ilgisini çekmiş. Havacılık konusunda kural, kaide tanımayan Hughes’un başka tuhaf huyları ve ilginçlikleri de vardı. Musk’ın Hughes’a kendini yakın hissetmesi pek şaşırtıcı değil.

9. Şüphe Tüccarları – Naomi Orestes & Erik M. Conway

s-f85fb081896ea79eabf4b373a7f1d06a721ce6

Kitabın Türkçe baskısı olmasa da, belgeseli de çekilen bu eseri Türkçe olarak izleyebilirsiniz. İki bilim tarihçisi tarafından kaleme alınan kitap, siyasi ve endüstriyel bağlantıları olan bilim insanlarının sağlık konusunda bazı gerçekleri nasıl gizlediğini anlatıyor. Musk bu kitap hakkında attığı bir tweet’inde şöyle demişti: “Bir zamanlar sigaranın insanı öldürdüğünü inkar edenler, bugün küresel ısınmayı inkar ediyorlar.”

10. The ‘Culture’ series – Iain M. Banks

s-3351a3ac57addcfb35a758d037d0fbdc2077d0

Musk bu seriyi 2014 yılından beri okuduğunu söylüyor. Öte yandan Türkçeye çevrilmiş çok sayıda kitabı bulunan Banks’in bu serisini dilimizde bulabilmek mümkün değil ne yazık ki. Seride the Culture (Kültür) adı verilen, humanoid, uzaylı ve yapay zekalardan oluşan  bir yarı anarşist toplumun hikayesi işleniyor.

11. Vakıf – Isaac Asimov

s-b515f00ea73e7f7800c1806620d0972ff3d6df

Musk’ın bilim kurguya olan ilgisinin, çok erken yaşlarda okumaya başladığı kitaplarla yeşerip geliştiğini söylemiştik. Musk insanlığı uzaya taşıma çalışmalarına ilk kafayı taktığı dönemlerinde, aslında 3 kitaplık bir seri olan Vakıf’ın zamanında kendisini ne derece aydınlattığının payı olduğunu ifade ediyor.

12. Our Final Invention -James Barrat

s-ea640c810a8de99f9c7be70353c138cc27cbea

Musk yapay zekanın getirebileceği tehditler konusunda takıntılı derecede temkinli. Hatta 2014 yılında verdiği bir röportajında yapay zeka için, “varoluşun en büyük tehdidi” ifadesini kullanmıştı. DeepMind isimli yapay zeka girişimiyle Musk, bu konudaki gelişmeler hakkında daima bir kulağının delik olmasını ve yapay zekadan doğabilecek riskleri kontrol altında tutabilmeyi hedefliyor. Bu kitabı da tam olarak bu sebeple çok sevdiğini söylemiş; yapay zekanın avantajlarını ve tehditlerini objektif bir biçimde tartabildiği için.

13. Ay Zalim Bir Sevgilidir – Robert Heinlein

s-0cab989d2b42d2c53525d945e1603bbe18000d

Son olarak ödüllü bir bilim kurgu olan bu roman, distopyalara bir hayli meraklı Musk için de önemli kitaplardan biri. Romanda, ayda kolonileşerek libertaryen bir topluluk oluşturan bir grup dünyalının, kendilerine baş kaldıran robotik bir hizmetli ordusuyla olan mücadelesi soluksuz okunuyor. Kitap Musk’a göre, Heinlein’ın en iyi romanı.

Bu İçeriğe Tepkini Göster!

Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Yapma Ya! Yapma Ya!
0
Yapma Ya!
Meraklı Meraklı
0
Meraklı
LoL LoL
0
LoL
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
OMG OMG
0
OMG
İşte Bu! İşte Bu!
0
İşte Bu!
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişimciliğin Kralı Elon Musk’ı Derinden Etkilemiş 13 Çok İyi Kitap

Giriş Yap

Ailemize sende katıl!
Kayıt Ol

reset password

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Hesabım var!
Giriş Yap
Paylaşacağın İçerik Türünü Seç
Kişilik Testi
Sorular oluşturarak cevapların ne olacağını belirle
Şıklı Sorular
Doğru ve yanlış seçenekli şıkları ile kendini test et
Anket
Kullanıcıların görüşlerini bildirebilmesi için mükemmel bir seçenek
Makale
Görsellerle birleştirilmiş metin türü
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Sıralamalı Liste
Sıralamalı Liste
(Beta)
Özel içeriklerle işlemek için kendi resimlerinizi yükleyin(BETA)
Video
Youtube-Vimeo-Vine içerikleri ekleme plartformu
Ses Dosyası
Soundcloud ve Mixcloud ekleyebilirsiniz
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif (hareketli resim)
GIF format