İş Hayatına Atılan Genç Girişimcilerin Sıklıkla Yaptığı Hatalar


İş Hayatına Atılan Genç Girişimcilerin Sıklıkla Yaptığı Hatalar
İş Hayatına Atılan Genç Girişimcilerin Sıklıkla Yaptığı Hatalar

Birbirinden parlak fikirlerle iş hayatına adım atan gençlerin ne yazık ki önemli bölümü ilk iş deneyimlerinde hayal kırıklığı yaşıyor.Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkan Yardımcısı Efe Bezci, kendisi gibi genç girişimciler üzerinde yaptığı araştırmada “para” odaklı hareket etmekten, sabırsız olmaya; pazarlama tekniklerini bilmemekten, hemen pes etmeye kadar  7 hatayı sıklıkla yaptıklarını gözlemlediğini belirtti.Genel olarak bakıldığında genç girişimcilerin sıklıkla yaptığı 7 hata olduğunu belirten Efe Bezci, başarı isteyenlerin yapmaması gereken o hataları şöyle sıraladı:

1. Çok kar sağlamaya odaklanmak

s-a6b3c6dfd4f72d809202d7fffcd27db598cd8eElbette iş dediğimiz şey para kazanmak için yapılır. Ama ilk aşamada para kazanmanın, yüksek kar sağlama hayalinin ikinci hatta üçüncü planda tutulması gerektiğine inanıyorum. Çünkü önemli olan piyasada kalıcılığı sağlamak. Bu da kendinizi rakiplerden ayırarak, öne çıkarmakla mümkün.

2. Sabırsız olmak

s-514354cb58bb6e8e5e2cf63a851967f2e4aaffHer güzel şeye zorlu süreçlerin sonunda ulaşırız. İş için de bu böyle. Çalışmalarınızın karşılığını büyüme ve olgunlaşıp pazara açılma süresinin sonunda alacağınızı unutmayın. Bu süreci de ne kadar zorlu olursa olsun vazgeçmeden, işten kopmadan geçirmek gerekiyor.

3. Çok konuşup, az çalışmak

s-e78c1b2e97318c57a7f8e79189eae75df643edFikrinize çok güvendiğiniz için sürekli ondan bahsetmek, yatırım almak için girişiminiz hakkında konuşmak istediğinizi biliyorum. Ama hayallerini gerçeğe dönüştürenler kazanır. Dilinizin işiniz olması gerektiğini, işinizin sizi anlatacağını unutmayın.

4. Riskleri atlamak

s-72db78439aba2f11fdfa747b8b6a48276844b5Tüm yeni girişimlerin riskleri vardır. Rakipleriniz de bu risklerin en başında gelir. İşinizin diğerlerinden farklılaşan yönlerini iyi tespit edin ve onları öne çıkarmaya çalışın. Ayrıca yasal zorunluluklar ve yönetmeliklerle ilgili risklerin de çok iyi araştırılması gerekiyor.

5. Pazarlama ve tanıtımı önemsememek

s-d5e823c71ac211b657f20235bcfaa6be54ebadİşte en önemli hatalardan biri de satış, pazarlama ve tanıtım konularını atlamak. İyi fikir tek başına kimseyi çekemez. Bir şekilde tanınmanız, fikrinizi ve adınızı duyurmanız gerekiyor. Bu konuda profesyonellerden yardım almanız doğru bir süreç yönetmenizi sağlar.

6. Açgözlülüğü, hırsla karıştırmak

s-076261d3a7b70bcaf105ebc2521e93a6bfb012Hepimiz başarı istiyoruz. Ama bu gözümüzü karartarak ‘başarı için her şey mubah’ demek anlamına gelmiyor tabii ki. Girişiminiz yatırım aşamasındayken yatırımcıların önerdikleri teklifleri geri çevirip, daha fazla para gelmesini beklemek ve açgözlülükle hırsı karıştırmak işinizin geleceği için pek iyi olmayabilir.

7. Erken pes etmek

s-7f6674d6614a97c869b4d48e1a93dd893cfabdÇok iyi bir fikriniz var, başarılı bir yatırımcıya fikrinizi beğendirdiniz, yukarıdaki tüm aşamaları da dikkatle yaptınız. Ama yine istediğiniz aşamaya gelemediniz. Bu durumda bile pes etmemelisiniz. Çünkü başarı uzun ve zorlu bir süreçtir. Kendinize güvenin ve düştüğünüz zaman bile hızlıca toparlanarak ayağa kalmayı bilin.

Bu İçeriğe Tepkini Göster!

Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Yapma Ya! Yapma Ya!
0
Yapma Ya!
Meraklı Meraklı
0
Meraklı
LoL LoL
0
LoL
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
OMG OMG
0
OMG
İşte Bu! İşte Bu!
0
İşte Bu!
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Hayatına Atılan Genç Girişimcilerin Sıklıkla Yaptığı Hatalar

Giriş Yap

Ailemize sende katıl!
Kayıt Ol

reset password

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Hesabım var!
Giriş Yap
Paylaşacağın İçerik Türünü Seç
Kişilik Testi
Sorular oluşturarak cevapların ne olacağını belirle
Şıklı Sorular
Doğru ve yanlış seçenekli şıkları ile kendini test et
Anket
Kullanıcıların görüşlerini bildirebilmesi için mükemmel bir seçenek
Makale
Görsellerle birleştirilmiş metin türü
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Sıralamalı Liste
Sıralamalı Liste
(Beta)
Özel içeriklerle işlemek için kendi resimlerinizi yükleyin(BETA)
Video
Youtube-Vimeo-Vine içerikleri ekleme plartformu
Ses Dosyası
Soundcloud ve Mixcloud ekleyebilirsiniz
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif (hareketli resim)
GIF format