Kazım Koyuncu Kimdir?

Kazım Koyuncu Karadeniz müziğinin vazgeçilmezlerinden duayenlerinden biridir. Çernobil'de ki o kara gün Kazım Koyuncu'nun ölümüne sebep oldu.


Vefatının 12. yılında Kazım Koyuncu hakkında merak ettikleriniz, bilmediklerinizi bu yazımda sizlerle paylaşıyorum. Bu yazıyı hazırlamak bile beni ayrı bir hüzne boğuyor çünkü bende Kazım Koyuncu ile aynı memlekette doğdum aynı memlekette büyüdüm. Ben daha 10 yaşındaydım Kazım Abi vefat ettiğinde ama onu, konserlerini ve şakalarını çok iyi hatırlıyorum. Tabi bunları hatırladığım gibi cenaze gününü de çok iyi hatırlıyorum. 

Küçük bir yer bizim memleketimiz Artvin Hopa. Cenaze günü hayatım boyunca belki bir daha göremeyeceğim kalabalığı görmüştüm orada, Kazım Koyuncu’yu son yolculuğuna uğurladığımız sırada.

Kazım Koyuncu Hopa’nın Pançol(Yeşilköy) köyünde dünyaya gözlerini açtı. Müziğe ilgisi çoğu müzisyen gibi küçük yaşlarda başlamıştı Kazım Koyuncu’nun. Üstadım dediği Kemençeci Yaşar’ın(Yaşar Turna) yanında türkü dinleyerek, söylerek müziğe olan tutkusu artmıştır.

Kazım Koyuncu ilkokul ve liseyi Hopa’da okuduktan sonra üniversite için İstanbul’a gitmiştir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazandıktan sonra müzikle daha çok ilgilenmeye başladı ama daha sonra siyasi nedenlerden dolayı okulu bırakmak zorunda kaldı.

En sevdiğim konuşmasından herkesin de bildiği bir kesiti buraya bırakıp yazıya devam ediyorum.

“Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem” diyordu bir röportajında Kazım Koyuncu.

1992 yılında Ali Elver ile “Dinmeyen” adlı özgün müzik grubunu kurdular ve profesyonel müzik hayatına atıldı ama sürekli Lazca söyleme isteği yüzünden gruptan ayrıldı. 

Ayrıldıktan sonra Rock müziğinden de kopamayan Kazım Koyuncu 1993 yılında Mehmedali Barış Beşli Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kurdu. Grup bir tanesi sınırlı sayıda (130) konser albümü olmak üzere 3 albüm çıkardıktan sonra 1999 yılında dağıldı. 

Kazım Koyuncu 2001 yılına gelindiğinde Viya! adlı ilk solo albümünü çıkardı ve Kanal D’de yayınlanan Gülbeyaz dizisinin müziklerini yaparak Türkiye çapında tanınmaya başladı. ( Her insan gibi seninde değerin öldükten sonra anlaşıldı be abi )

Kazım Koyuncu Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte Hey Gidi Karadeniz konserler dizisinin öncülüğünü yaptı ve Nisan 2004’te çıkardığı ikinci solo albümü Hayde ile popülaritesini arttırmıştır.

Tarihler 25 Haziran 2005’i gösterdiğinde o acı haber önce bizi, memleketini sonra da tüm Türkiye’yi sardı. Şarkılarla geçtin aramızdan Şair Ceketli Çocuk seni hiç bir zaman unutmayacağız.

Bu İçeriğe Tepkini Göster!

Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Yapma Ya! Yapma Ya!
0
Yapma Ya!
Meraklı Meraklı
0
Meraklı
LoL LoL
0
LoL
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
OMG OMG
0
OMG
İşte Bu! İşte Bu!
0
İşte Bu!
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazım Koyuncu Kimdir?

Giriş Yap

Ailemize sende katıl!
Kayıt Ol

reset password

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Hesabım var!
Giriş Yap
Paylaşacağın İçerik Türünü Seç
Kişilik Testi
Sorular oluşturarak cevapların ne olacağını belirle
Şıklı Sorular
Doğru ve yanlış seçenekli şıkları ile kendini test et
Anket
Kullanıcıların görüşlerini bildirebilmesi için mükemmel bir seçenek
Makale
Görsellerle birleştirilmiş metin türü
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Sıralamalı Liste
Sıralamalı Liste
(Beta)
Özel içeriklerle işlemek için kendi resimlerinizi yükleyin(BETA)
Video
Youtube-Vimeo-Vine içerikleri ekleme plartformu
Ses Dosyası
Soundcloud ve Mixcloud ekleyebilirsiniz
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif (hareketli resim)
GIF format