Mutlu Bir Hayat Sürmek İçin Muhakkak Değiştirmemiz Gereken 5 Sağlıksız Düşünme Biçimi


Mutlu Bir Yaşam İçin Kesinlikle Değiştirmemiz Gereken 5 Sağlıksız Düşünme Biçimi
Mutlu Bir Yaşam İçin Kesinlikle Değiştirmemiz Gereken 5 Sağlıksız Düşünme Biçimi

Farkında olsak da olmasak da, hepimiz düşüncelerimizin inşa ettiği bir dünyada yaşarız. Dış koşullar her ne olursa olsun, yaşadığımız deneyimi bu koşullara bakış açımız belirler. İşte bizlere en çok rahatsızlık veren fakat vazgeçmeyi de düşünemediğimiz 5 bizi yeyip bitiren düşünce:

Duygusal durumumuzu belirleyen en önemli etken, aklımızdan sıklıkla geçen düşüncelerdir.

s-f81d797aa5efaae3ea08707f401ed49e077d8b

Bu sebeple eğer kendinizle ilgili düşünceleriniz sağlıklı değilse, yaygın olarak hissettiğiniz duyguların da sağlıklı olması beklenemez. Üstelik pek çok durumda davranışlarımızı ve bakış açımızı belirleyen şey duygularımızdır; duyguların sahip olduğu bu güç, tüm hayatımızı değiştirebilecek boyuttadır. Bu nedenle yapmamız gereken ilk şey, bizden başka kimseye zarar vermeyen bu düşünce kalıplarını değiştirmek, daha sonra da zihnimizle uyumlu duygulara sahip olarak fonksiyonel bir hayat yaşamaktır.

Bilişsel bozukluklar olarak adlandırılan bu düşünme biçimlerinin üzerimizde pek çok olumsuz etkisi vardır.

s-f274f4bbd52efab8bd4c99224efda113b14185

İlk olarak bilişsel bozukluklar, bizleri gerçekte doğru olmayan şeylere inanmaya itmektedir. Bu inançlar ise uzun vâdede negatif düşüncelerin artmasına ve zihnimizde yerleşik hâle gelmesine, bunun sonucu olarak da negatif duyguların bizi ele geçirmeye başlamasına sebep olmaktadır. Gelin pek çok farklı türü bulunan bilişsel bozuklukların en sık rastlanan beş tanesine değinelim ve bunları değiştirmenin nasıl mümkün olabileceği üzerine düşünelim…

1. Zihinsel filtreleme adı verilen süreç, dünyayı gerçekte olduğundan çok daha karanlık görmemize sebep olmaktadır.

s-f9f5684cd07af9467eb426196d618900753d3b

Pek çok insanda gözlemleyebileceğiniz, belki sizde de olan yaygın bir özelliktir filtreleme. Kişinin edindiği deneyimler ya da gelecekle alakalı düşüncelerinde sürekli olarak olumsuzlukları büyütmesini ve güçlendirmesini ifade etmektedir. Eğer hayatınızla ilgili bir konuyu düşünürken sıklıkla olumsuz bir noktasını seçerek ona odaklandığınızı fark ediyorsanız, belki de size zarar veren zihinsel bir filtre kullanıyorsunuzdur. Bu durumu aşmak için yapılabilecek şey ise ne zaman ve ne gibi durumlarda düşüncelerinizi filtrelediğinizin farkına varmaktır. Kendinizde bu tip düşünceleri fark ettikçe bunları kağıda geçirin ve kendinizin farkına daha fazla vararak filtrenizi ortadan kaldırın.

2. Benzer bir başka durum ise kutuplaşmış, yani her şeyi siyah ve beyazdan ibaret görmeye alışmış düşünme biçimimizdir.

s-928aebcaf8f17e611c80c4041b9ff93c6ee66a

Ancak hepimiz biliriz ki grinin de sayısız tonu vardır ve bu renk, siyah ve beyazdan daha az değerli ya da önemli değildir. Bu durumun günlük hayattaki yansımalarına baktığımız zaman, örneğin çoğu insanın kendisini ya mükemmel, ya da tam bir kaybeden gibi görmeye alıştığını fark ederiz. Ancak aslında yaşadığımız hayat, bu tip iki kutuplu düşünme biçiminden çok daha karmaşık ve değişkendir. Her olayın, her deneyimin içinde hem siyahın, hem beyazın, hem de diğer tüm renklerin bulunabileceğini fark etmek, kendi kendimize verdiğimiz zihinsel zararı azaltmak için son derece önemlidir.

3. Hayattan aldığımız tatmin hissini azaltan bir başka bilişsel bozukluk ise genelleme alışkanlığıdır.

s-a13a2c9f5d2c4b4096d328dc8233f9ab957e14Hepimiz tek bir hayat yaşarız ve bu süreç boyunca karşılaşabileceğimiz tüm ihtimalleri kestirmemiz ve her şeyi ön görebilmemiz mümkün değildir. Ancak hepimiz, elimizdeki sayılı deneyime dayanarak genellemeler yapmayı pek severiz. Başımıza kötü bir olay geldiği zaman, bizi gelecekte başka kötü olayların beklediğine inanır, insanların ve mekânların görünüşüne bakarak ânında çok genel yargılara varırız. Bu alışkanlığın üzerimizde zamanla oluşturduğu his ise anksiyetedir ve bu histen kurtulmak için hayata daha açık olmamız, belirli durumlarla yalnızca karşılaştığımız zaman baş etmeye çalışmamız ve kişileri tanımadan yargılamamamız gerekmektedir.

4. Bizler çoğu durumda kişileri ve durumları bütünüyle analiz ettiğini zanneden; ancak neredeyse her zaman yanılan canlılarız.

s-9c97e33844a31f3a5ffd33f8dc37d7e8f9acf9

Pek çok insan, ikili ilişkilerinde kendi bakış açısını objektif doğru olarak görme eğilimindedir. İlişki içinde bulunduğumuz insanların ne hissettiklerini, yaptıkları şeyleri neden yaptıklarını ve onların bizimle ilgili düşüncelerini, o kişi bunları ifade etmese bile kesin olarak anladığımızı sanırız. Ancak yaşam çoğu zaman bizim basit düşünme biçimimizden çok daha karmaşıktır ve yaptığımız tek şey zihnimize duvarlar örmek ve bu duvarların içine sığınmaktır. Açık olmak, insanlara açık bir biçimde yaklaşmak ve eğer aklımızı kurcalayan bir durum varsa bunu karşımızdakine sormak, her şeyden önce omuzlarımızda taşıdığımız yükü hafifletmek için faydalı olacaktır.

5. Ve belki bunlar arasından en önemlisi de, toplu olarak bir felaketi bekliyor oluşumuzdur.

s-9a0c9c6a1322434172ec75fc6a8c835c6d4e83

Hayatı devamlı bir felaketin yaklaşmakta olduğu düşüncesiyle yaşamak, hem zihnimize, hem de bedenimize verdiğimiz en büyük zararlardan biridir. Bu noktada kendimize sorduğumuz sorular genellikle, “Ya kötü bir şey olursa? Ya korktuklarım başıma gelirse? Ya aç kalırsam? Ya ölürsem?” türevleri şeklinde ilerlemekte ve içselleştirdiğimiz bu cümleler mutluluğumuzun önüne taş koymaktadır. Tüm bu bilişsel bozuklukları kontrol altına almanın en iyi yolu ise, en basit söylemle hayatın getireceklerine açık olmak, yargılamamak ve ânı yaşamaktır sevgili dostlar…

Bu İçeriğe Tepkini Göster!

Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Yapma Ya! Yapma Ya!
0
Yapma Ya!
Meraklı Meraklı
0
Meraklı
LoL LoL
0
LoL
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
OMG OMG
0
OMG
İşte Bu! İşte Bu!
0
İşte Bu!
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlu Bir Hayat Sürmek İçin Muhakkak Değiştirmemiz Gereken 5 Sağlıksız Düşünme Biçimi

Giriş Yap

Ailemize sende katıl!
Kayıt Ol

reset password

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Hesabım var!
Giriş Yap
Paylaşacağın İçerik Türünü Seç
Kişilik Testi
Sorular oluşturarak cevapların ne olacağını belirle
Şıklı Sorular
Doğru ve yanlış seçenekli şıkları ile kendini test et
Anket
Kullanıcıların görüşlerini bildirebilmesi için mükemmel bir seçenek
Makale
Görsellerle birleştirilmiş metin türü
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Sıralamalı Liste
Sıralamalı Liste
(Beta)
Özel içeriklerle işlemek için kendi resimlerinizi yükleyin(BETA)
Video
Youtube-Vimeo-Vine içerikleri ekleme plartformu
Ses Dosyası
Soundcloud ve Mixcloud ekleyebilirsiniz
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif (hareketli resim)
GIF format