Pazarlama Uzmanlarının Satış Politikasında Sınırları Arşa Çıkardığı 10 Sunum Taktiği


Pazarlama Uzmanlarının Satış Politikasında Sınırları Arşa Çıkardığı 10 Sunum Taktiği
Pazarlama Uzmanlarının Satış Politikasında Sınırları Arşa Çıkardığı 10 Sunum Taktiği

Bir kafeye veya mağazaya gittiğimizde, normalde ne alacağımızı biliriz. Ancak, çoğunlukla bir hevesle o an karar verip, daha sonra neden aldığımızı anlamadığımız şeyler alıyoruz. Gerçekten ihtiyacımız olmayan şeyleri almamız için pazarlama şirketlerinin bizi kandırmalarını sağlayan yöntemleri sizler için derledik.

1. Trend olan ürünler sunmak

s-a610d90610f93d05168babc4053dbb641c426f

En basit ürünler bile ticari imajı değiştirildiğinde büyük bir haşmetle geri dönebilirler. Modern gençlik dümdüz kekleri alıp Instagram’a onların fotoğraflarını mı koyacaklar sanıyorsunuz? Asla. Ne var ki, eğer tarifi biraz değiştirip, görünüşüne eklemeler yapıp, bildiğimiz muffinleri cupcake’e dönüştürürseniz, o dandik kek ikinci bir şans kazanabilir.

2. Menüdeki psikolojik dalavereler

s-ab015ecfacf5cfe53d6d2b339786ac75597139Restoranlar menülerini şu şekilde hazırlıyorlar:Aile resimlerini kullanarak: Aile ve çocukluk çağrışımları mutlu hatıraları ortaya çıkarır. Babaannenin çorbasını sipariş ederken, bilinç altımızda aslında onun bizi çocukluğumuza geri götürmesini bekliyoruz.İştah açıcı tanımlar kullanarak: İştah açıcı tanımlar yemek reflekslerimizin tepki vermesini sağlar. “Taze, sıcak ve kıtır ekmek” lafını okuduktan sonra kim dayanabilir ki? Yerleşim: Menünün üst kısmı ilk baktığımız yerdir. Bu yüzden restoranlar en lezzetli görünen ve pahalı ürünlerini oraya koyarlar.Sıcak renkler: Sıcak renkler iştah açar.Fiyat hileleri: İnsanlar paralarını elden çıkarmayı çok da istemezler ve restoranlar bunun farkındadır. Bu yüzden bazıları fiyat yazmamayı tercih eder.

3. Karşılaştırma hevesimizi bize karşı kullanmak

s-5b4ff7c56d4ab216cab23fccaf99f57073e252Eğer bazı müşteriler bazı ürünlerin pahalı olduğunu düşünüp onları almaktan kaçınırlarsa, pazarlamacılar bu hileyi kullanırlar. Benzer bir ürünü daha yüksek bir fiyatla piyasaya sunarlar ve asıl ürün ona kıyasla daha ucuz görüneceğinden, satışlar tekrar artmaya başlar.

4. Bir efsane yaratmak

s-07d235e9e16fb3f5cb1bd13439ba63d4579459Bir başka yöntem de ürünü takip edecek bir efsane yaratmaktan geçmektedir ve efsanenin mantıklı olup olmamasının hiçbir önemi yoktur. Örneğin Milky Way 90’larda yaptığı bir reklamda çikolatanın süt üzerinde süzüldüğünü gösterdi. Saçmalık mı? Kesinlikle. Ama sonuç olarak Milky Way gofretini diğerlerinden ayıran bir özelliğe dönüştü bu efsane.

5. Tembelliğimizi kullanmak

s-34773eaa1d4fc32b19ef9487dcd1ebb808fdcbPazarlamacılar bizim çoğunlukla paketi açıp içinden sadece bir şişe almaya üşenecek kadar tembel olduğumuzun farkındalar. Ayrıca çoğumuzun bütün paketi alıp daha sonra kullanmanın akıllıca olduğunu düşündüğümüzün de farkındalar.

6. İnsan psikolojisini kullanmak

s-d729af2ef64fc3eb9d520b7ceae0f20797f634Kırmızı fiyat etiketi, bize çoğunlukla indirimi çağrıştırır, her zaman durum böyle olmasa da. Fiyat aynı kalsa da pazarlamacılar bazen etiketi kırmızıya dönüştürüp bu şekilde algılarımızla oynarlar. Büyük alışveriş arabaları: Aslında ihtiyaç duyduğumuzdan çok daha fazlasını almamızı sağladığı bilinen bir hiledir. Hareket yönü: Birçok mağaza müşterileri saat yönünün tersine harekete zorlar. Her zaman sola döneriz ve sağdaki duvara bakarız. Bu sağdaki duvarda ne var dersiniz? Tarihi tükenmekte olan ya da en pahalı olan ürünler. Yerdeki küçük döşemeler: Alışveriş arabaları onların üzerinde giderken çok fazla gürültü yaptıkları için, yavaş yürümeyi tercih ederiz. Bu da mağazada daha çok vakit geçirmemizi, bunun bir sonucu olarak daha fazla ürün görmemizi, doğal olarak da daha fazla ürün almamızı sağlar.

7. Uğraşmadan iki kat daha fazla satmak

s-4f5fb8640a29c82786f7d10574cea7ba6ca9ebHiç sakız reklamlarındaki insanların neden sürekli iki (ya da daha fazla) parça sakız aldığını merak ettiniz mi? Çünkü sakızın böyle çiğnendiğini düşünmemizi istiyorlar. Böylece siz aynı ürünü iki kat daha hızlı bitirirsiniz ve üreticiler daha fazla satar. Bu taktik bazı ilaçlar ve vitaminler için de kullanılmaktadır.

8. Sinsi ürün hazırlamak

s-85d51161e2511f0d1bed5045d97316ed00b6441957’de, patates soyucular o kadar iyi çalışıyordu ki, insanlar bir ömür boyu kullanmak üzere sadece bir tane alıyorlardı. Dolayısıyla satışlar pek iyi değildi. Derken dâhinin biri soyucunun rengini patates kabuğu rengine boyamayı önerdi. İnsanlar yanlışlıkla soyucularını kabuklarla birlikte çöpe atmaya başladılar ve satışlar tekrar arttı.Bir düşünün, belki siz de benzer özelliklere sahip bir ürün kullanmışsınızdır.

9. Otorite eklemek

s-dce95e6f8ec8a8a123ccf00b063e3db36adfafÜreticiler her zaman ürünlerine bir ağırlık vermeye çalışırlar. Örneğin, on binde bir oranda olsa bile, şampuanınızın içinde egzotik bitki özü olduğu konusunda sizi bilgilendirmeyi kendilerine görev bilirler. Bu bitkinin saçınıza gerçekten yararlı olup olmadığı önemli bile değildir. Başka bir hile de o şampuanın Paris’teki istisnasız her stilist tarafından önerildiğinin kamuya duyurulmasıdır.

10. Benzer ürünler için fiyatların arttırılması

s-862d8c8c99a11131989aad3cfcf2666e9c88a1Aralarındaki tek fark renk olmasına rağmen, kadınlar için yapılan ürünlerin %7 daha pahalı olduğu ortaya çıktı. Bu fenomene “pembe vergi” adı verildi ve kadınların en iyi müşteriler olduğu fikrinden ortaya çıktı.Bu; özellikle şampuan, tıraş aksesuarları ve çocuk ürünlerinde geçerli.

Bu İçeriğe Tepkini Göster!

Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Yapma Ya! Yapma Ya!
0
Yapma Ya!
Meraklı Meraklı
0
Meraklı
LoL LoL
0
LoL
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
OMG OMG
0
OMG
İşte Bu! İşte Bu!
0
İşte Bu!
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pazarlama Uzmanlarının Satış Politikasında Sınırları Arşa Çıkardığı 10 Sunum Taktiği

Giriş Yap

Ailemize sende katıl!
Kayıt Ol

reset password

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Hesabım var!
Giriş Yap
Paylaşacağın İçerik Türünü Seç
Kişilik Testi
Sorular oluşturarak cevapların ne olacağını belirle
Şıklı Sorular
Doğru ve yanlış seçenekli şıkları ile kendini test et
Anket
Kullanıcıların görüşlerini bildirebilmesi için mükemmel bir seçenek
Makale
Görsellerle birleştirilmiş metin türü
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Sıralamalı Liste
Sıralamalı Liste
(Beta)
Özel içeriklerle işlemek için kendi resimlerinizi yükleyin(BETA)
Video
Youtube-Vimeo-Vine içerikleri ekleme plartformu
Ses Dosyası
Soundcloud ve Mixcloud ekleyebilirsiniz
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif (hareketli resim)
GIF format