Sürgün Edilip Görülmek İstenmediğin Bir Yere Heykelinin Dikilmesi: James Brown Olmak


Sürgün Edilip Görülmek İstenmediğin Bir Yere Heykelinin Dikilmesi: James Brown Olmak
Sürgün Edilip Görülmek İstenmediğin Bir Yere Heykelinin Dikilmesi: James Brown Olmak

Sürgün Edilip Görülmek İstenmediğin Bir Yere Heykelinin Dikilmesi: James Brown Olmak

‘Soul’ müziğin babası, Funk’ı icat etti, arkadaşlarıyla öncülük etti ve ‘rap’ müziğin de temellerini attı. Tüm bunları zamanın şart koştuğu kuralları reddederek gerçekleştirdi. “Dünyanın en kötü adamı”nın özel hayatına dair…

Amerika’nın Georgia eyaletinde, Augusta’da 2005 yılının ortalarında, Broad Sokağı’nın ortasına Soul müziğinin babası James Brown’ın bronzdan yapılmış bir heykeli dikildi.

s-d88b46fcfcbec336a0d1b0f66f50597e3bc3a2

Rolling Stones dergisinde çalışan Jonathan Lethem, James Brown ile görüşmek ve Augusta Studio’daki yeni albümünün kayıtlarındaki gelişmeleri gözlemlemek için gerçekleştirdiği bir ziyaret sırasında gidip şu heykele bir bakmış. O’na göre Brown’ın heykeli pek çok açıdan garipti. Birincisi, heykel herhangi bir kaidenin, yükseltinin üzerinde durmuyor, ayaklarının üzerinde yerde dikiliyordu. Lethem’e, bunun James Brown’ın istediği söylendi. Yükseklikten falan uzak, James Brown’ın “halkın adamı” imajını yansıtması adına böyle işlenmişti heykel. Sonuç olarak, diğer pek çok tarihi figürün heykeline kıyasla, bu heykel pek de “heykel” gibi görünmüyordu, sizinle aynı boydaydı.

Bir diğer gariplik ise, heykelin keskin bir şekilde gülümsüyor, hatta sırıtıyor olmasıydı.

s-208214a2ffc40549532e34890f8e2c748c5806

Brown’ın grubundaki üyeler, bir süre önce heykelin yapımında kullanılması için gerçekleştirilen bir fotoğraf çekiminde, heykeltraşın isteğinin James Brown’ın “gülümsememesi” olduğunu belirttiler. “Bir heykel gülmemeli.” dediler Brown’a, ancak James Brown “gülümsememek” dışında her şeyi yaptı. “Başarısını” yansıtan gülümsemesini suratından eksik etmiyordu. Velhasıl heykelin de yüzünde kocaman bir gülümseme yer alıyor. Bunların dışında heykel son derece hayranlık uyandırıcı; ustaca işlenmiş bronz hatlar ve en az gerçeği kadar karmaşık saçları, elinde tuttuğu “vintage” bir mikrofon. Birazdan birileriyle dans etmeye başlayacakmış gibi, hazır ve nazır.

Elbette ki, tıpkı posta pullarında da olduğu gibi, insanların heykelleri bir şekilde fazlasıyla ‘kaygısız’ görünüyor.

s-99478d94943f1856166a3285047747aad8d94a

Ancak, dünyadaki çok az heykel, bu kadar ‘sembolik’ bir konum elde edebilmiştir. Konumun özelliğine gelecek olursak; Kavşakta yer alan heykelin arkasında, 1993 yılında ismi “James Brown Bulvarı” olarak değiştirilen, “Broad Sokağı”nı bir mil kadar keserek, James Brown’ın teyzesi ile birlikte altı yaşından itibaren büyüdüğü “Twiggs Sokağı”na kadar, mahallenin derinliklerine inen geniş bir cadde bulunuyor. Twiggs Sokağı’nı ve orada bulunan evlerini James Brown, “İçki, kumar ve fahişeliğin zindanı” olarak tanımlıyor. Twiggs’in çevresindeki mahalle, bugün bile yoksulluktan bitap düşmüş durumda, tabiri caizse bir “getto”. James Brown’ın şarkılarında da bahsi geçen yoksulluğun şok edici derinlikleri hala bozulmamış, tıpkı onlar da bir heykel gibi zamanla donmuş durumda.

James Brown’ın heykeli, yassı bronz ayaklarının üzerinde Twiggs’ten Broad’a doğru yürüyormuş gibi görünüyor. Yüzünde ‘çarpıcı gülümsemesi’ ile Broad’ın ardında yaşamakta olan “beyefendi ve nazik” insanlara doğru.

s-db7dad6b2dbe6a5fa8a8b4de7969d2b80d01c5

Brown, gençliğinde, yetiştiği çevrenin de etkisiyle yasalarla pek iyi anlaşamıyordu elbette ki. Broad’ın ötesindeki insanlar için o küçük bir serseri, ayakkabı boyacısı, belki de genç bir kadın satıcısıydı. Polis de tıpkı böyle düşünüyordu. Şu an heykelinin ‘yürüyormuş’ gibi sırıttığı bu cadde boyunca defalarca polis ile arasında kovalamaca yaşanmıştı. Onu pek çok defa Broad’dan Twiggs’e doğru sürmüşlerdi. James Brown, anlattığı bazı hikayelerde de, bu caddede oluşan su oluklarına atlayıp nefesini tutarak polislerden gizlendiğinden bahsediyordu.

Kovalamaca bir gün Brown’ın zaferi ile sonuçlanmadı.

s-627cd529765e8ac905844f0d0f7de57304f6cc

Sonunda polisler, sekiz ila on altı yaş aralığındaki ve pek çok genci hapse gönderdi. Brown’ın dosyasında dört defa izinsiz giriş ve soygun suçuna karıştığı belirtiliyordu. Arkadaşlarının ve gelecekteki grup arkadaşı Bobby Byrd’ın ailesinin desteğiyle erken bir serbestliğe erişen Brown’ın tahliyesindeki şartlardan bir tanesi de “Asla tekrar Augusta’ya dönmemesi.” idi. Bugünlerde başarısını yansıtan ve uçarı bir şekilde ‘sırıtan’ bronz heykelinin dikildiği, herkesin saygı ve sevgi, hayranlık ile ziyaret ettiği ve isminin verildiği bulvara dönmesi yasaklanmıştı… James Brown’ın bronz heykeli, müzik ile elde edilmiş bir zaferi sembolize ediyor. Sürgün edildiğin, görülmek dahi istenmediğin bir yere heykelinin dikilmesi… Ancak James Brown, asla sadece bir heykel değil.

Onu ve arkadaşlarını sahnede izlemiş olan şanslı kişiler bilirler ki, James Brown’ın şovu James Brown olmadan başlar.

s-18cfc14dfebeeb8fcd68f296be79ece7b09210

O’nun izleyicisi ile randevusu sıradan veya basit bir şey değildir. Sahne açılışı gerçekleştiğinde ve bekleyiş sona erdiğinde, öncelikle James Brown’ın grubu ile karşılaşırsınız. Şovu başlatan gruptur, grup sizin James Brown ile aranızdaki mesafe için pazarlık etmek adına oradadır. Sahnedeki kırmızı smokinli adamlar, ellerindeki enstrümanlar ile müzikal bir fırtına başlatırlar. Jestleri ve mimikleri son derece samimidir, çalgılar üzerindeki hakimiyetlerinden ve virtüözlüklerinden kendileri bile şaşkına dönmüş ve hayran kalmış görünürler.

Bu müzikal fırtına zihninizi ve bedeninizi sonsuza dek sarsacakmış gibi sürer.

s-f985ac384e861c65a96639714141bcd4065578

Hiç bitmesin istersiniz, ancak yorulma korkusu kapsar içinizi. Daha her şeyin başındayken, “Acaba James Brown’a hazır mıyım?” diye sorgularken bulursunuz kendinizi, bedeniniz zihninizin hükmünü reddetmiş, müzikal fırtınanın rüzgarına kapılmış bir şekilde dans etmektedir. Bilirsiniz ki şu an yaşadığınız deneyim, sadece bir iştah açıcı, sıradan bir aperatif…

Grubun temposu biraz azalır, vücudunuz fırtınanın etkisinden birkaç dakikalığına kurtulur gibi olur, ancak bu sessizlik, gerçek fırtınadan önceki sessizliktir.

s-cbeb5c032a03036dda581e88b128283bfc7ad7

Düşük bir tempo ile sahnede müzikal bir şov devam etmektedir. herkes bir şeyi bekliyor gibi görünmektedir. O şeyin adı; James Brown… Tekrar sorgularsınız hazır olup olmadığınızı, ancak her şey için çok geçtir. Bu defa zihniniz, bedeninizin hükmünü reddeder ve kendinizi çığlık çığlığa “James Brown! James Brown!” diye haykırırken bulursunuz. Hiçbir şeyin farkında olmadan, şova hazır olduğunuzu itiraf etmişsinizdir bile.

Brown sahneye çıkar, dans etmeye ve şarkı söylemeye başlar. Kapıldığınız bu büyü, hatırlayacağınız yegane şey olacaktır.

s-4af77576c3be325a4ec228eea09e9f87e5cbb8

James Brown’ın şarkı söyleyip dans etmesi, elleri ile yaptığı işaretlerle orkestrasını yönetmesi,  sizin de dahil olduğunuz kalabalığın kendinden geçmesi. Asla kendinize gelemezsiniz, bir anda Brown’ın parçalanan çığlıklarını, zafer ve pişmanlıklarını yansıtan terli yüzünü, şehvetli inlemeleri artık rüzgarlı bir fırtına olmaktan çıkmış, devasa bir kasırgaya dönüştürmüştür yaşadığınız deneyimi. İşte bunlara sebep olan adamın heykeli, sürgün edildiği şehrin, doğup büyüdüğü mahallenin tam merkezine dikilmiştir. Ancak James Brown bir fikir, bir hareket, bir problem, müzikal bir tür, bir konsept, bir metot ve her şeydir, asla ve asla sadece bir heykel değildir.

Bu İçeriğe Tepkini Göster!

Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Yapma Ya! Yapma Ya!
0
Yapma Ya!
Meraklı Meraklı
0
Meraklı
LoL LoL
0
LoL
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
OMG OMG
0
OMG
İşte Bu! İşte Bu!
0
İşte Bu!
WTF WTF
0
WTF

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürgün Edilip Görülmek İstenmediğin Bir Yere Heykelinin Dikilmesi: James Brown Olmak

Giriş Yap

Ailemize sende katıl!
Kayıt Ol

reset password

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Hesabım var!
Giriş Yap
Paylaşacağın İçerik Türünü Seç
Kişilik Testi
Sorular oluşturarak cevapların ne olacağını belirle
Şıklı Sorular
Doğru ve yanlış seçenekli şıkları ile kendini test et
Anket
Kullanıcıların görüşlerini bildirebilmesi için mükemmel bir seçenek
Makale
Görsellerle birleştirilmiş metin türü
Liste
The Classic Internet Listicles
Açık Liste
Açık Liste
Sıralamalı Liste
Sıralamalı Liste
(Beta)
Özel içeriklerle işlemek için kendi resimlerinizi yükleyin(BETA)
Video
Youtube-Vimeo-Vine içerikleri ekleme plartformu
Ses Dosyası
Soundcloud ve Mixcloud ekleyebilirsiniz
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif (hareketli resim)
GIF format